top of page

Pětina Čechů trpí syndromem vyhoření

Aktualizováno: 1. 4. 2020

Ohrožení jsou manažeři, lékaři či učitelé


Informace zazněly 10. prosince 2019 na tiskové konferenci Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Takzvaný syndrom vyhoření je reakcí na dlouhodobý stres, který se projevuje především únavou a ztrátou pocitu ze smyslu vykonávané práce.Podle letošního výzkumu mezi 3500 učiteli se více než polovina považuje za ohrožené syndromem vyhoření a asi 65 procent jím skutečně ohrožená je. Asi pětina učitelů má vážné příznaky. „Nejvíc je stresuje ministerstvo, administrativa a školní inspekce. Také lékaře nejvíc stresuje administrativa,“ doplnil Ptáček. Celých 22 procent lékařů užívá psychofarmaka na léčení deprese. K nejohroženějším profesím dále patří vrcholoví manažeři, policisté, soudci a většina pomáhajících profesí. 


Neřešení může vést k poruchám nálad, depresím, alkoholismu a v nejzazším případě i sebevraždám.


Základními pravidly prevence syndromu vyhoření je oddělovat jasně práci od volného času, pěstovat vztahy a intimitu, dobře spát, mít správný životní styl, najít smysl života a koníčky.


Alespoň jednou za den si najít čas na „nabití baterek“ - nabíječem může být cokoliv, co člověku dělá radost, například sport nebo koníčky.


Riziko vyhoření by se nemělo podceňovat a učitelé by měli být lépe informováni. Školy by se měly snažit zajistit, aby jejich zaměstnanci měli dostatek času na osobní a rodinný život. Tato prevence může být iniciována přímo školou, nebo samotnými učiteli.


Nový preventivní program, akreditovaný MŠMT, který se dá přizpůsobit na míru potřebám dané skupiny učitelů či manažerů, se jmenuje Kou-čchi-kung. Jde o metodu osobního rozvoje, která propojuje dvě oblasti - koučink a čchi-kung (pohyb, relaxace). Zaměřuje se především na témata péče o sebe, prevenci zdraví, zvládání stresu, umění komunikace, dosažení vlastní emoční rovnováhy a zvládání nepříjemných situací za využití jednoduchých, a přesto vysoce účinných, pohybových, sebepoznávacích a relaxačních metod.


Zdroj: irozhlas.cz, cspsychiatr.cz

42 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page